[One Direction Fan © 2012]
Sitemize Hoşgeldiniz
İyi vakit geçirmeniz ve
Üye olmanız dileğiyle...!
One Direction Fan

~~One Direction~~


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Saman Nezlesi hastalığı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1şirin Saman Nezlesi hastalığı Bir Perş. Eyl. 02, 2010 11:11 am

Lєgєηd~

avatar
Prenses
Prenses
Saman Nezlesi hastalığı

Saman nezlesi” hangi durumlarda ortaya çıkar?

Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak genellikle genç yaşta (1-20 yaş) başlar. Çoğunlukla ailede aynı hastalık mevcuttur. Anne ya da babada alerji varsa %29 her ikisinde de alerji varsa %47 oranında çocukta alerji görülecektir. Diğer alerjik hastalıkların (egzema astım ve alerjik konjuktivit-göz nezlesi-) görülmesi olasılığı fazladır. Allerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir; uykuyu yemek yeme ve yaşam şeklini olumsuz etkiler; okul ve işgücü kaybına yol açar. Kent yaşamı allerjik hastalıkların görülme oranını arttırmıştır. Bunda çevre kirliliğinin rol oynadığı düşünülmektedir. Alerjik riniti olan kişilerde sinüs enfeksiyonları kulakta sıvı birikimi ile ortaya çıkan işitme azalmaları ve burun polipleri görülebilir. Ayrıca alerjisi olmayan kişilere oranla astım gelişme riski 4 kez daha fazladır.
Alerjiye yol açan diğer bir madde ise “mold” denen küflerdir. Moldlar ekmeği küflendirir meyvaların bozulmasına yol açar. Aynı zamanda kuru yapraklarda çayırlarda samanda tohumlarda diğer bitkilerde ve toprakta bulunur. Soğuğa dirençli olduklarından alerji sezonu uzundur ve karın toprağı kapattığı dönemler dışında spor’ları havada bulunur. Moldlar ev içindeki bitkiler ve topraklarda yaşar. Bodrum katları ve çamaşır odaları gibi nemli yerlerin yanı sıra peynirde ve mayalanmış içkilerde de bulunur. Moldlardan korunmak için ev bitkilerinin sayısı azaltılmalıdır.
Belirtileri nelerdir?

Alerjik riniti olan hastalarda burun tıkanıklığı hapşırma nöbetleri sulu burun akıntısı burun ve gözlerde kaşıntı (aynı zamanda konjuktivit) damakta ve gırtlakta kaşıntı öksürük ve baş ağrısı görülebilir. Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun göz ve boğazımıza yapışarak birikirler. İlkbaharda polenlerin kaynağı genellikle ağaçlar yaz ve sonbaharda ise genellikle çayır otlarıdır.
Bir bitkiye veya hayvana ait alerjen madde vücuda girerse bu istilayı önlemek için bağışıklık sistemi bir reaksiyon gösterir. Normal şartlar altında bu yararlı ve doğal bir korumadır. Ancak bazı kişilerde bu reaksiyon aşırı boyutlarda olmaktadır. Bu kişiler allerjik olarak tanımlanmaktadır. Alerjen maddeler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra allerjen maddelerle birleşip bazı kimyasal maddeler salgılatırlar. Bu maddeler arasında en iyi bilineni histamindir. Bu kimyasal maddeler burun içi örtüsünün şişmesine kaşıntıya ve aşırı miktarda salgı oluşmasına neden olur.
Teşhis ve tedavi

Alerji düşünülen durumlarda tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması zorunludur. Bu testler 4 gruba ayrılır: serolojik (kan) tetkik prick-test (derideki spesifik antikorların gösterilmesi) burun sekresyonunun kimyasal analizi ve burun içine allerjen maddelerle yapılan uyarı testi.Allerji tanısı doğrulandıktan sonra uygun tedavi başlatılmalıdır. Tedavi 4 ayrı başlık altında toplanabilir:

1-Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi
2-İlaç tedavisi
3-Hiposensibilizasyon (aşı tedavisi)
4-Cerrahiİlaç tedavisi

Alerji tedavisinde birçok ilaçtan yararlanılmaktadır. Bunlar arasında antihistaminikler dekonjestanlar kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tek tek veya kombine olarak kullanılabilir. İlaç tedavisinin özelliği çok çabuk etki göstermesidir. Burun içerisine uygulanarak kullanılan kortizonlu spreylerin yan etkileri son derece azdır. Ancak bu ilaçların etki gösterecek en düşük dozda ve düzenli olarak kullanılması yararlı olmaktadır.Hiposensibilizasyon (aşı) tedavisi


Çevre kontrolü ve ilaç tedavisine rağmen şikayetlerin 2 yıldan fazla devam etmesi durumunda önerilir. Bu tedavinin özelliği hastaların da temel isteği olan gerçek anlamda iyileşmeyi sunabilmesidir. Bu yöntemle bağışıklık sisteminin tepki mekanizması değiştirilmeye çalışılmaktadır. Etkisi yavaş görülür ve sadece aşıda kullanılan maddelere karşı iyileşme elde edilir. Uygulama alerjen maddelerin belirli miktarda vücuda verilmesi ile yapılır. İşlem uzman gözetiminde yapılır. Tedavi 3-5 yıl süreyle uygulanır. İlk 3 yıl içinde yeterli iyileşme görülmezse tedavi sona erdirilir.Cerrahi tedavi

Daha çok aşırı büyümüş burun etlerinin veya poliplerin tedavisine yönelik olarak yapılır. Bu yöntemler tek tek veya kombine olarak kullanılabilir. En etkili tedavi yöntemi uygulansa bile eğer alerjen maddelerle yoğun olarak karşılaşılıyorsa başarı şansı az olacaktır.SAMAN NEZLESİ NEDİR?

Saman nezlesi tanımı yanlış isimlendirilmektedir. Çünkü saman bu olaya neden olmaz. Hastalık; akan / kaşınan burun ve göz hapşırma boğaz kaşıntısı ve burun boğazda çok miktarda akıntıdan oluşmaktadır. Havayla solunan parçaçıklara karşı gelişen allerji buna neden olmaktadır.

Yaz gribi ise bilinen grip (Virüs enfeksiyonları) den farklıdır gribin aksine saman nezlesi gibi havadaki parçaçıklara karşı gelişen bir alerjidir. Saman nezlesi ve yaz gribi tıp dilinde allerjik rinit olarak bilinen durum için kullanılan yaygın isimlerdir. (Rinit burun iltihabıdır.)

Her yıl çok sayıda insan allerjik rinite yakalanmaktadır. Bazıları çok hafif atlatırken bazıları için çok ağır geçmekte işlerini engellemekte ve yaşam kalitesini bozmaktadır.

ALLERJİNİN NEDENİ NEDİR?

Bir bitki veya hayvana ait bir parçaçık vücüda girerse (gözü kaplayan zardan burun veya boğazdan) bu istilayı önlemek amacıyla bağışıklık sistemine ait bir yanıt gelişir. Normal şartlar altında bu yararlı doğal bir korunmadır. Bununla birlikte bazı kişiler bir takım maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermektedir. Bu maddelere allerjen kişilere ise allerjik denilmektedir. Bu olay ailevi olarak görülme eğilimi göstermektedir.

Allerjenler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra allerjenlerle birleşerek vücudda bu şekilde istenmeyen etkilere yol açan bazı kimyasal maddelerin salgılamasına neden olurlar. Histamin bunlar içinde en iyi bilinen kimyasal maddedir. Bu madde burun zarlarının şişmesine kaşıntıya tahrişe ve aşırı miktarda sümük oluşmasına neden olur
.

google_protectAndRun("ads_core.google_render_ad", google_handleError, google_render_ad);yanyana yürümeyelim diye dar yapılmıştı kaldırımlar.ve yine yan yanayürümeyelim diye dar kafalıydı insanlar.ve sırf dardı diye kafalardüşünmeyi bırakıp sevmeyi denedik, sarılmak yakar bizi deyip aşkı hep uzaktan sevdik...
~BM~
[/center]
http://yazyagmuru.forumg.biz/forum.htm

2şirin Geri: Saman Nezlesi hastalığı Bir Perş. Eyl. 02, 2010 12:37 pm

{!}Busé_^MmSsCcNn{!}

avatar
Dört Yıldızlı Tuhafgil
Dört Yıldızlı Tuhafgil
sağol cnmmm

3şirin Geri: Saman Nezlesi hastalığı Bir Perş. Eyl. 02, 2010 12:58 pm

Z_-R_-N_-<3

avatar
Dört Yıldızlı Tuhafgil
Dört Yıldızlı Tuhafgil
sağol

4şirin Geri: Saman Nezlesi hastalığı Bir Perş. Eyl. 09, 2010 3:46 pm

m!ss.pérry

avatar
Özel Tuhafgil
Özel Tuhafgil
Sağol Burcu^m
Sitenin İlk Katy Perry ve David Tennant Fanıyım!

http://hepsicilerin-yeri.forummum.com/forum.htm

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz