[One Direction Fan © 2012]
Sitemize Hoşgeldiniz
İyi vakit geçirmeniz ve
Üye olmanız dileğiyle...!
One Direction Fan

~~One Direction~~


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ELEKTRO-ENSEFALOGRAFi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1şirin ELEKTRO-ENSEFALOGRAFi Bir Paz Ekim 03, 2010 4:04 pm

WatRuvide_Wuparqus

avatar
♥Lady ♥
 ♥Lady ♥
ELEKTRO-ENSEFALOGRAFi

EEG beyin dalgalarının değil elektriksel yöntemle izlenmesidir. Hastaya elektrik akımı verilmesi söz konusu olmadığından ağrı ya da acı hissetme gibi bir durum da oluşmaz.


HASTA BİLGİSİ

Elektroensefalografi
(EEG) nedir?
EEG beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin kağıt üzerine beyin dalgaları halinde yazdırılmasıdır.
Hangi Durumlarda
EEG Yapılır?
Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG’yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi EEG’ye göre daha sonradan geliştirilmiş olan inceleme yöntemleri beynin elektriksel faaliyeti konusunda bilgi vermezler. Özellikle epilepsi hastalığının teşhisinde ve tiplerinin belirlenmesinde tedaviye karar verdirecek olan inceleme yöntemi EEG’dir.
EEG Nasıl Çekilir?
· Beynin elektriksel faaliyeti hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük aaaal elektrodlar aracılığıyla EEG aletine iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.
· Çekim sırasında hastaya elektrik verilmesi sözkonusu değildir ve hasta herhangi bir ağrı duymaz.
· Parazitsiz kaliteli bir kayıt alabilmek için hasta çekim sırasında aksi istenmedikçe gözlerini kapalı çene ve boyun kaslarını gevşek tutmalı olabildiğince hareketsiz durmalıdır.
· Çekimin 3 dakikasında hastadan derin nefes alıp vermesi çekimin 10 dakikasında ise aralıklı olarak verilen ışık kaynağına bakması istenir.
Uykuda EEG
Neden Çekilir?
· Uyku beyindeki anormal elektriksel faaliyetin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Epilepsi teşhisi için uyanıklık halinde 20 dakika süreyle yapılan EEG’nin yeterli bilgi vermediği durumlarda gündüz 3-4 saat süreyle uykuda EEG çekilir. Çekim süresinin uzamasıyla anormal beyin dalgalarına rastlama olasılığı da yükseltilmiş olur.
· Hastanın bu tür çekime gelmeden önceki gece uykusuz kalması gerek gündüz uyumasını kolaylaştıracağı gerek anormal beyin dalgalarının ortaya çıkma olasılığını arttıracağı için yararlıdır.
Çekime Gelirken
· EEG incelemesinin parazitsiz olması bakımından çekim gününün sabahında saçların yıkanması yararlıdır.
· Sürekli kullanılan ilaçlar varsa çekim gününde de ilaçlar kullanılmaya devam edilir EEG’yi değerlendirecek olan hekime bu konuda bilgi verilmesi uygun olur ..2şirin Geri: ELEKTRO-ENSEFALOGRAFi Bir Çarş. Ekim 06, 2010 6:32 pm

swt_elf*şekeri

avatar
Özel Tuhafgil
Özel Tuhafgil
sağolSayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz